Wszystkie artykuły
KATEGORIA
Rozwój

Kryzys emocjonalny

2 lutego 2024

Kryzys emocjonalny może być spowodowany przez dowolną liczbę potencjalnych, nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak śmierć w rodzinie, brutalne przestępstwo, wypadek, napaść na tle seksualnym, wykorzystywanie seksualne, klęska żywiołowa, samobójstwo lub przemoc. Inne sytuacje również mogą być postrzegane jako kryzys, w zależności od sposobu ich interpretacji przez daną osobę. Może to być zakończenie intymnego związku, utrata przyjaźni, rozwód własny lub kogoś bliskiego czy utrata pracy.
Wiele okoliczności i wydarzeń może wywołać kryzys – i to właśnie reakcję na wydarzenie, a nie samo wydarzenie określamy jako kryzys.

Kryzys jest częścią naszego życia, dotyczy nas wszystkich, a co ważne jest spodziewany, a nawet pożądany. Dlaczego pożądany? Ponieważ wymaga od nas zmian i podejmowania nowych wyzwań oraz zadań.
Z drugiej strony, sytuacje kryzysowe uruchamiają postawy obronne, wywołują często rezygnację, a nawet skrajny krytycyzm rzeczywistości i wartości wyższych. Przestajemy poszukiwać rozwiązań innych niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Kryzys jest spowodowany wydarzeniem, które chwilowo przekracza nasze zasoby radzenia sobie.

Umiejętność odnalezienia się w kryzysie jest bardzo ważna, bo tylko wtedy będziemy umieli podjąć dobrą decyzję, jak najlepiej sobie w danej sytuacji poradzić. Niektórzy ludzie mogą poradzić sobie z kryzysem przy wsparciu przyjaciół i rodziny, inni mogą czuć się bardzo przytłoczeni i będą potrzebować dodatkowej pomocy.

Ogólne strategie radzenia sobie z kryzysem emocjonalnym

Poniżej przedstawiam strategie, które możesz wypróbować samodzielnie, zanim zaczniesz szukać zewnętrznej pomocy. Ponieważ kryzys z definicji pojawia się, gdy ma miejsce zdarzenie, które nas przytłacza, poprawa strategii radzenia sobie jest kluczowa dla lepszego zarządzania kryzysem.

Wypróbuj jedną lub kilka z następujących strategii:

Porozmawiaj z kimś o kryzysie, który przechodzisz

Rozmowa z kimś z rodziny, z przyjacielem, partnerem, czy po prostu z kimś komu ufasz jest prawdopodobnie najbardziej efektywną drogą do poradzenia sobie z kryzysem. Badania wskazują, że mówienie o sytuacji, która spowodowała kryzys, może pomóc spojrzeć na wydarzenia, które wywołały kryzys z nowej perspektywy.

Uświadom sobie, że twoja reakcja na sytuację jest normalna i tymczasowa

Pamiętaj, że twoje reakcje emocjonalne, poznawcze, fizyczne i behawioralne są normalne. Pamiętaj również, że reakcje te są ograniczone czasowo, zwłaszcza jeśli wykorzystasz znane Ci (lub poznane) strategie i zasoby, aby poradzić sobie z kryzysem. Jednak dokładny czas poradzenia sobie z kryzysem jest trudny do określenia i zależy od wielu czynników.

Wróć do swoich codziennych obowiązków i przyzwyczajeń

Przywrócenie twoich starych przyzwyczajeń i rutynowych zajęć może mieć na ciebie dobry wpływ. Powrót do bardziej przewidywalnych działań, pozwoli naszemu układowi nerwowemu uspokoić się i zacząć wracać do normy. Ponieważ zmiany są z natury stresujące, przewidywalność po kryzysie zredukuje ten stres.

Napisz o czym myślisz i co czujesz

Dziennik twoich myśli i uczuć może pomóc w powrocie do równowagi, szczególnie jeśli nie masz zbyt wielu ludzi, z którymi możesz porozmawiać. Prowadzenie takiego dziennika pomoże ci lepiej zrozumieć kryzys, a także śledzić zmiany w twoim myśleniu, uczuciach i przekonaniach.

Pozwól sobie na uwolnienie emocji

Uwolnienie emocji i napięcia podczas kryzysu może stanowić potężną część w procesie powrotu do równowagi. Tłumienie emocji nie pozwala na ruszenie do przodu i na ponowne przejęcie kontroli. Płacz może być jedną z form uwalniania się z napięcia i może okazać się bardzo pomocny.

Bądź aktywny

Dbanie o siebie zwykle odnosi się do czasu spędzonego na zaspokojeniu podstawowych potrzeb w zakresie odpowiedniego snu, zdrowej diety, regularnych ćwiczeń i przyjemnych zajęć. Jeśli twoje podstawowe potrzeby nie zostaną zaspokojone, trudniej będzie ci poradzić sobie z kryzysem.

Nie podejmuj teraz żadnych ważnych decyzji

Jeśli to możliwe, opóźnij podjęcie ważnych decyzji, dopóki nie minie kryzys. Podczas kryzysu nasza zdolność do logicznego myślenia może być poważnie zagrożona, a zatem istnieje znacznie większa szansa, że podejmiemy złą decyzję.

Unikaj alkoholu lub narkotyków

Alkohol i/lub narkotyki będą tylko pogarszać twoją zdolność do dokonywania dobrych wyborów i mogą zwiększyć poziom emocjonalności, narażając cię na większe ryzyko takich rzeczy jak samookaleczenie lub samobójstwo.  Ponieważ alkohol jest środkiem depresyjnym dla centralnego układu nerwowego, może on również niekorzystnie wpływać na nastrój.

Daj sobie czas na dojście do równowagi

Zdaj sobie sprawę z tego, że będzie to dla ciebie trudny czas i bądź cierpliwy dla zmian w emocjach, których doświadczasz. Daj sobie czas, aby opłakiwać straty, jakich doświadczyłeś w czasie kryzysu.

Jeśli doświadczasz kryzysu emocjonalnego, możesz skorzystać z dodatkowej pomocy. Podczas kryzysu możesz doświadczać różnych uczuć, w tym lęku, paniki, poczucia winy, wstydu, beznadziei, izolacji, smutku, strachu, bezradności i agresji. Jeśli kryzys sprawia, że przestajesz radzić sobie z tymi uczuciami, rozważ skontaktowanie się ze specjalistą, który da ci wsparcie i pomoże ci przejść przez kryzys.


O AUTORCE ARTYKUŁU:

Katarzyna Podleska jest współzałożycielką ICTK. Prowadzi autorskie szkolenia i warsztaty m.in. z interwencji kryzysowej, pierwszej pomocy psychologicznej, komunikacji. Jest współautorką książki „Jak żyć Panie Doktorze?” oraz współtwórczynią innowacyjnych programów do zastosowania w technologii VR.