Wszystkie artykuły
KATEGORIA
PsychoterapiaRozwój

One Session Therapy – jedna rozmowa, która może przynieść zmianę

24 lutego 2025

Przez lata psychoterapia była i nadal jest kojarzona głównie z długotrwałym procesem. Współczesne podejścia terapeutyczne pokazują jednak, że nie zawsze musi tak być. 

W Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach pracujemy w duchu krótkoterminowości i minimalizmu – zakładamy, że proces terapeutyczny ma trwać dokładnie tyle, ile czasu potrzebuje klient na rozwiązanie swoich problemów. Pracujemy też w zgodzie z przesłanką, że każda sesja może być ostatnią, co ma bardzo praktyczne znaczenie. Pomaga to zarówno klientowi, jak i terapeucie skupić się na szybkim osiąganiu konkretnych celów i efektów.

A gdyby tak z założenia możliwe było uzyskanie znaczącej poprawy w trakcie jednej, intensywnej sesji, podczas której umawiasz się z terapeutą na pracę nad twoim problemem, tak żebyś po zakończeniu sesji mógł skutecznie wdrażać w swoim życiu konkretne rozwiązania? Mowa tu o nowej usłudze zwanej One-Session Therapy (OST), czyli terapii jednej sesji. One-Session Therapy (OST) to podejście, które maksymalizuje efektywność spotkania i pozwala wdrażać konkretne rozwiązania natychmiast po zakończeniu sesji.

Czy jedna sesja wystarczy?

Jak zauważa Michael Hoyt, pionier tej metody: „Nie wszystkie problemy wymagają długotrwałej terapii. Czasami jedno dobrze przeprowadzone spotkanie może wprowadzić znaczącą zmianę”. Kluczowe są przełomowe momenty – chwile, w których zmienia się perspektywa i pojawia się rozwiązanie. OST stwarza przestrzeń do takich doświadczeń w sposób metodyczny, pozwalając na świadome wdrażanie wypracowanych rozwiązań.

Badania Moshe Talmona w Kaiser Permanente Medical Center wykazały, że dla wielu klientów jedna sesja okazała się wystarczająca. Korzystali oni zaledwie z jednej sesji terapeutycznej i nie wracali na kolejne – nie dlatego, że byli niezadowoleni, ale dlatego, że znaleźli rozwiązanie swojego problemu. Podobne wyniki uzyskano w Australii, gdzie aż 42% pacjentów uznało jedno spotkanie za wystarczające dla osiągnięcia zamierzonych efektów.

Co stoi za skutecznością One Session Therapy?

OST nie polega na „upychaniu” całego procesu terapeutycznego w jedną sesję, ale na maksymalnym skoncentrowaniu się na tym, co dla klienta najważniejsze – jakimi aspektami problemu chcesz się zająć i jakiej realnej zmiany oczekujesz. Celem jest tworzenie nowych perspektyw i dostrzeżenie rozwiązań, które dotąd nie były widziane – bez konieczności opowiadania całej swojej historii, może trudnej i bolesnej przeszłości. Terapeuta na pewno nie będzie do tego zachęcał – raczej zapyta: „co takiego powinienem wiedzieć o Pani/Pana historii, żebym mógł dzisiaj jak najlepiej Pani/Panu pomóc”?

Wszystko, co naprawdę mamy, to teraźniejszość – a więc moment tu i teraz ma ogromny potencjał terapeutyczny. One Session Therapy to sesja, podczas której terapeuta wykorzystuje każdą minutę. Pilnuje maksymalnej koncentracji na potrzebach klienta, zmianach możliwych do wprowadzenia w życie oraz pomaga w stworzeniu planu działania do samodzielnego wdrażania po zakończeniu spotkania. Jedna taka sesja może przynieść ulgę, większą jasność oraz znacząco pomóc w radzeniu sobie z problemem. 

Kiedy warto skorzystać z OST?

Terapia jednosesyjna może być skuteczna w rozwiązywaniu bardzo różnych problemów emocjonalnych, życiowych dylematów czy kryzysów. Sprawdza się w momentach, kiedy potrzebujesz klarownej perspektywy i konkretnych narzędzi do działania. Może to być kwestia podjęcia trudnej decyzji z różnych obszarów życia, może zaskakująca zmiana, która odebrała Ci dotychczasowe możliwości działania, a może strata czegoś lub kogoś i brak umiejętności poradzenia sobie z nią. Wszelkie momenty życiowe opisywane jako utknięcie, kręcenie się w kółko bez rezultatów albo doświadczenie próżni, z której nie widać wyjścia. One Session Therapy jest bardzo efektywna w sytuacji, kiedy poszukujesz nowych celów w życiu, przeżywasz wypalenie – życiowe, zawodowe, rodzicielskie albo doświadczasz kryzysu w relacji – zawsze wtedy, kiedy nie wiesz jaki krok i w jakim kierunku zrobić.

One Session Therapy jest dla Ciebie, jeśli masz gotowość zająć się daną sprawą tu i teraz, masz wysoką motywację i zaangażowanie. Niezbędna jest umiejętność realistycznej oceny, co można osiągnąć w trakcie sesji, świadomość własnych możliwości i tego, na co masz wpływ. Ważna jest też akceptacja, że terapeuta nie będzie uczestniczył we wdrażaniu rozwiązań wypracowanych podczas sesji – potrzebna jest Twoja samodzielność.

Są jeszcze 2 okoliczności, o których myślę jako o potencjalnie sprzyjających umówieniu się na One Session Therapy. 

  1. Pierwsza – wynika paradoksalnie z braku potencjału lub wyczerpaniu się formuły dotychczasowej pracy terapeutycznej czy rozwojowej, w jakiej uczestniczysz. Windy Dryden, psychoterapeuta praktykujący i promujący ten rodzaj pracy w UK podaje przykłady, kiedy zwracali się do niego klienci będący w innych długoterminowych procesach terapeutycznych, po to, żeby poszukać rozwiązania dla jakiegoś nierozwiązanego dotąd w terapii problemu albo tacy, którzy mieli poczucie zastoju w terapii. Możliwe jest więc skorzystanie z jednej sesji – za zgodą terapeuty, u którego jesteś w terapii – żeby doświadczyć nowych perspektyw, wykonać ruch w innym niż dotąd kierunku, który może pozytywnie wpłynąć na resztę problematycznych obszarów życia. Zintegrowanie takiego doświadczenia w dalszym procesie terapeutycznym, w którym uczestniczysz, może okazać się bardzo użyteczne i ostatecznie może prowadzić do poprawy jakości życia. 
  2. Druga okoliczność to taka, kiedy jesteś osobą, która nie wierzy w terapię – choć jeśli tak jest, to mało prawdopodobne, że to czytasz, ale może masz takie osoby w swoim otoczeniu, które zmagają się z trudnościami i w Twojej ocenie potrzebują wsparcia terapeutycznego, a z różnych powodów nie skorzystają z niego, ponieważ po prostu nie widzą sensu w terapii. Nie chcą wracać do przeszłości, boją się tego czego mogą doświadczyć w terapii etc.. Dla takich osób uczestnictwo w jednej, intensywnej, efektywnej sesji może znacząco tę perspektywę zmienić. 

Warto też podkreślić, że nie zawsze wystarczy jedna sesja – niektóre kwestie mogą wymagać dłuższego wsparcia lub dalszej terapii w bardziej tradycyjnej formie regularnych sesji. Dzieje się tak w przypadku głębokich problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, ale też wtedy, kiedy np. potrzebujesz, żeby terapeuta towarzyszył Ci z sesji na sesję we wprowadzaniu zmian w Twoim życiu albo jesteś osobą, która po prostu potrzebuje dłuższego czasu, żeby się otworzyć i zacząć mówić o sobie. Czasem też szczególnie przytłaczające przeżycia i traumy mogą wymagać więcej czasu w terapii i więcej cierpliwej zachęty terapeuty, niż jest to możliwe w trakcie jednego spotkania.

Siła teraźniejszości

Psychoterapeuta Bruce Ecker zauważa: „Przełomowe zmiany mogą wydarzyć się w jednej chwili, gdy klient dostrzeże coś, czego wcześniej nie był w stanie zauważyć”. To podejście zmienia sposób myślenia o psychoterapii – nie ilość spotkań jest kluczowa, lecz ich jakość. One Session Therapy daje klientowi narzędzia do natychmiastowego działania i pozwala w pełni wykorzystać potencjał jednej rozmowy.

Myślę, że każdy z nas doświadczył w swoim życiu jakiegoś spotkania, rozmowy z kimś, która przyniosła tzw. „aha moment”, która była bodźcem do zmiany albo wskazówką innej perspektywy, jakiej dotąd sami nie dostrzegaliśmy. Umawiając się na One Session Therapy z profesjonalistą kreujemy sobie wyjątkową przestrzeń do doświadczenia takich momentów i znalezienia rozwiązań dla własnych problemów – w sposób zaplanowany, w ramach określonej metody, nie czekając na przypadek, który może się wydarzyć lub nie.

Jeśli więc czujesz, że potrzebujesz zmiany, ale nie chcesz lub nie możesz angażować się w długotrwały proces terapeutyczny, terapia jednosesyjna może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Jedna sesja może być początkiem czegoś nowego – spróbuj i przekonaj się, jak wiele można osiągnąć w ciągu jednego spotkania.

Umów się.

Przeczytaj więcej:


O AUTORCE ARTYKUŁU:
Katarzyna Szałek-Zielińska jest współzałożycielką ICTK i Ursynowskiego Centrum Terapii Krótkoterminowej. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów TSR. Specjalizuje się w pracy indywidualnej z dorosłymi, szczególnie w zakresie wsparcia osób w kryzysie życiowym, zmagających się z depresją, lękami, wypaleniem zawodowym.
Katarzyna Szałek-Zielińska